Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kulak Ağrısı Yalnızca Soğuktan Ve Enfeksiyondan Mı Kaynaklanır?

Soğuk algınlığı veya enfeksiyon kulak ağrısına yol açar. Peki, tüm kulak ağrılarının sebebi yalnızca bu mudur?

Soğuklarda oluşan kulak ağrısı keskin bir acıyla belirir, kulak donabilir ve yanmalı bir ağrı belirir. Kulak sıvısı enfekte olduğunda akışkan madde kulak zarı üzerine baskı oluşturur. Çınlama ve ağrı görülür.

Çocuklarda uyku zorluğu, ateş, burun akıntısı ve balgam olarak seyreder. Kış aylarında virüs veya enfeksiyon nedenli kulak ağrıları yaşanabilir. Sinir uçlarında artan basınçla ortaya çıkar. Kulak zarına zarar vererek ağrıya neden olur. Kulak ağrılarının ve enfeksiyonunun belirtileri şunlar olabilir.

İştah kaybı, yutmada güçlük, sinirlilik, uyku bozuklukları, ateş, baş dönmesi, kulak kiri akıntısı, zor işitme, derin sıvı akışı.

Doktorunuz otoskop aletiyle tarama ve muayene yapacaktır. Tanı konduktan sonra gerekli tedavi planı izlenir. Tedavi edilmezde işitme kaybı ve konuşma problemleri gibi pek çok sorun görülebilir.

Kulak enfeksiyonu ve ağrısında kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır.

 

Ağrı kesici, ateş düşürücü, bakteri-virüs öldürücü ilaçlar. Antibiyotikler. Kulak sıvısını rahatlatıp akmasını sağlayan kulak içi minik tüpler. Genel anestezi işlemleri gibi seçenekleriniz vardır.