Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kulak Ağrılarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kulak ağrılarından nasıl kolayca kurtuluruz işte çözümleri.

İlaçsız bakımla bu ağrılar geçebilir. Öncelikle ısı uygulaması öneriliyor. Sıcaklık, ağrıyı uyuşturur. Kulağın üzerine sıcak bir bez havlu gibi bir şey örtün. Düşük ayarlı fön makinesini uzaktan tutabilirsiniz. Sıcak suya batırılan havlu 20 dk kulakta tutulabilir. Bunun yanında, Tylenol veya İbuprofen etkili bir ilaç iyi gelecektir.

Şiddetli ağrıyı birkaç dakikada azaltır. Auralgan doğrudan kulak kanalına uygulanabilir. Zeytinyağı veya bebek yağı kulak damlası gibi kullanılabilir. 3-4 damla ile yarım saat içinde ağrının azaldığını görürsünüz. Sarımsak yağı ile tarçını demleyip ılıtın bir beze sarımsağı da sarark kulağın üzerine yerleştirip bekleyin.

Zencefil, fesleğen ve nane de oldukça yararlıdır. Kulak içi ve çevresine bu bitkiler uygulanabilir. Kulakların açılıp rahatlaması için sakız çiğnemek de bir başka çözümdür. Aromaterapi olaran lavanta veya zeytinyağı sürülebilir. En sağlamı doktora gitmeliyim diyorsanız da önereceği çözümler şunlardır. Antibiyotik, kulak kiri temizleme ve tüp takma ya da mukus sorunu tespit edilirse soğuk algınlığı tedavisi için ilaç yazabilir.