Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Küçük Bir Kurtçuk, Otizmi Tedavi Edebilir Mi?

Bir tür parazit olan bağırsak solucanı bulaşan otistik çocuklarda iyileşme görülebiliyor.

12 hafta boyunca bu bağırsak kurduyla yaşayan çocuklarda davranışlarında iyileşmeler görülmüştür. Tekrarlayan otistik eylemlere daha az yönelme görülmekle birlikte uyum ve akıl işlevi artmıştır. New York Montefiore Tıp Merkezi’nde Otizm ve Obsesif Kompulsif Spektrum Programı direktörü bu haberi bildirmiştir.

Öfke ve sinirlilik durumu azalmış, sıcak banyoyla desteklenen bu tedavide belirtiler iyileştirilmiştir. Hiperaktif bağışıklık sisteminin yol açtığı iltihabi potansiyel etkiler devre dışı bırakılabiliyor. Solucanlar iltihap düzeyini azaltıyor vücudun bağışıklığını düzenliyor.

İltihaplanmaya karşı serbest radikalleri dışarı atmaya yardımcı sıcak banyo desteği de önemli. Gelişimsel davranış bozukluğu, sosyal iletişim becerilerindeki düşüş otistik çocuklarda en bilinen özellikler. Bu konularda bağırsak solucanının rolü büyük. Köpeklerde ölümcül etki yaratan bu kurtların çocuklarda otizmle savaştığı kanıtlandı.

50 çocuktan biri otizm riski altında. Hijyen hipotezine göre çocuk bünyesinde yer alması gereken bazı solucanlardan biri de bu bağırsak solucanı. Bir şekilde vücuda sokulması gerekiyor. Bağışıklık sistemi ile ilgili diğer hastalıkların tedavi edilmesi için bir yol olarak whipworm solucanı araştırılmaktadır.