Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Pelvik Ağrıları Deşifre Etmek

Kronik yani uzun vadeli pelvik ağrılar hayatımızı zorlaştırır. 6 aydan daha uzun sürer sinir bozucu ve dayanılmazdır.

Jinekolog ziyaretlerinizi artırmanız gerekebilir. Jinekolojik nedenleri vardır. Endometriozis, pelvik taban bozuklukları, enfeksiyon, ameliyat, skar dokusu sorunları ve ağrılı regl gibi kaynakları olabilir.

Gastrointestinal nedenler arasında iltihaplı bağırsak enfeksiyonu, ishal, kabızlık, divertikülit sıralanabilir. Üriner nedenler arasında interstisyel sistit, mesane duvarı iltihabı, enfeksiyon sıralanabilir.

Kas ve damarsal nedenleri pelvik sinir ve kas sorunları, fibromiyalji, karın miyofasyalı kronik pelvik ağrılarına neden olur. Ağrı duyulduğunda acilen uzman doktor muayenesine gidilmelidir. Kesin nedenini tespit etmek kesin teşhis ve uygun tedavi için farklı uzmanlara danışılmalıdır.

Çapraz semptomlardan kaynaklanabilir. Uygun tedavi için jinekolog , gastroenterolog , ürolog , nörolog , hatta bir fizyoterapisti görmek gerekebilir. Bazen durum kendiliğinden çözülür bazen de ilaç, diyet ve fizik tedavi çareleri uygulanır. Ağrıları kontrol altına aldıktan sonra önlemeye çalışılmalıdır.