Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Miyeloid Lösemi Hakkında Bilinmeyenler

Kronik miyeloid lösemi (KML), kan hücreleri ve kemik iliği kemiklerde üretilen süngerimsi dokuyu etkileyen bir kanser türüdür.

Miyeloid olgunlaşmamış beyaz kan hücresidir Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eden bağışıklık sistemi hücreleridir. Kronik, hızlandırılmış ve basit olmak üzere 3 evresi vardır.
Kronik aşaması erken ve ilk aşamadır. Tanısı bile konulmayabilir. Pek çok insanda bu evrede belirti yoktur. Hızlandırılmış evrede vücutta anormal kan hücreleri sayısı artar. Bu aşamada yaşanan belirtiler şunlardır:

Yorgunluk
Ateş
Morarma
Gece terlemeleri
Nefes darlığı
Açıklanamayan kilo kaybı
İştah kaybı
Şişme veya sol tarafta ağrı (genişlemiş dalak işareti olabilir)
Kemik ağrısı.

Diğer yan etkiler inme, kulak çınlaması, uyuşukluk ve uzun süreli cinsel işlev kaybıdır.

Basit evrede ise anormal kan hücreleri beyaz ve kırmızı kan hücreleri ve trombositleri boğmaya başlar. Bu en ciddi aşamada enfeksiyon, kanama, deri lezyonları, bezlerin şişmesi ve kemik ağrısı gibi daha şiddetli belirtiler görülür. İlaç ve diğer tedaviler uygulanacaktır.

Genlerden etkilenebilen bu hastalık DNA kromozomları yapılarla taşınır. Genler protein üretmeyi kodlayan yapılardır. KML, 22 kromozomun 9unu etkiler. BCR-ABL olarak adlandırılan yeni bir gen keşfedilmiştir. Bu gen, tirosin kinaz adı verilen bir protein üretmek için kan hücrelerine talimat verir. Sorun tam da burada gelişir. Rutin bir kan testiyle teşhis edilir. Hastaların yarısında belirti yoktur. CBC tam kan sayımı, kemik iliği ve örneği biyopsisi, FISH kromozom içeren hücrelerin sayısını ölçme, CT ile dalak büyüklüğü taraması ve PCR testiyle BCR-ABL kanseri geni aranır.

Tedavide anormal kan hücreleri yok edilir. Normal sağlıklı kan hücrelerinin sayısı artırılır. Kötü hücre ve genlerin eylemi durdurulur. Bir inhibitör ilacı kullanılır. Gleevec başlangıç için en ideal ilaçtır. Diğer tedavi seçeneklerinde, kök hücre nakli, kemoterapi ve biyolojik tedaviler vardır. Kök hücre nakli diğer tedavilerde başarısız kalındığında uygulanır. Bir donör gereklidir.