Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Kaşıntı Ağrı Nöronlarından Kaynaklanabilir

Kontrol edilemeyen kronik kaşıntı genelde egzama ve sedef belirtisidir. Sinek ısırığındaki hafif kaşıntı gibi değildir. Yoğundur ve kalıcıdır.

Bilim adamları bu kaşıntıya sebep olan etkenler üzerinde araştırma yaptı. Kaşıntıya sinir hücresi olan nöronlar sebep oluyor bu yoğun hissi nöronlar veriyor. Beyindeki BRAF geni ve sürekli aktif bir protein ile işleyen ağrı nöronları, kaşıntıyı sinyaller ile vücuda iletiyor. Farelerde ağrı ve kaşıntı eğilimleri incelenince bu sonuçlar doğmuştur.

Proteinler ve kağalı birçok genin bu süreçte rol alması da bir gerçek. Kuru ve alerjik ciltli kişilerde kronik kaşıntı daha fazla hissediliyor. Omurilikte gastrin salan peptid reseptörü geniyle iletilen sinyaller kaşıntıyı aktarıyor.

Normal kaşıntıda da vücuda sinyaller gönderiliyor fakat kronik kaşıntıda ağrı nöronları ve sinyalleri devreye giriyor yani bir gen buna neden oluyor. Yeni etkili hedef tedaviler henüz araştırma aşamasında. Kronik kaşınıt haftalar hatta aylar boyu sürebilir. Anti kaşıntı tedavilerinin destek sınırları tam olarak bilinmemekte.