Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Kronik diyabette zaman içinde hastalığın gelişimini önlemek adına belirtileri bilmek çok önemlidir. Kandaki şeker seviyesi iyi kontrol edilmelidir.

Vücudun hemen hemen tüm dokularına zarar verebilir. Birçok farklı işlev ve sistemleri etkiler. Sakatlık ve ölüm sebebi olabilir. Uygun diyabet tedavisi ile glikoz kontrolü sağlanır. Kan ve kalp damarları başta olmak üzere damarlarda daralma görülür. Ayrıca yaş , sigara , yüksek tansiyon , hareketsiz yaşam tarzı ve yüksek kolesterol düzeyleri risk faktörleridir. Ani kan şekeri yükselmesi, kan akışı artışı ve pıhtılaşma dokulara zarar verir.

Bu da organları ve dokuları işlevsiz hale getirir. Kalp hastalıkları; kalp krizi, inme, damarda daralma, ayak hastalıkları; ülser, enfeksiyon, kangren, sakatlık, ayak, kol ve bacakta şişme ve daralmalar, retinopati ; retina ve gözde sorunlar, körlük, diyabetik nöropati; hiperglisemi ile sinir sisteminde bozukluklar, uyuşma, hareketsizlik, ağrı veya felç, böbrek hasarı veya böbrek yetmezliği, enfeksiyon ve yara iyileşmesinde zorlanma, bağışıklık hastalıklarında  geç iyileşme ve sıkça hastalanma gibi belli başlı belirtileri mevcuttur.