Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon, kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir terim haline gelmiştir. Genellikle kişilerin bunalım halleri ve duygularıyla ilgili bazı sorunların yaşanmasıyla ilgili hastalıktır.

Sıklıkla görülen ve gelişmiş depresyon şekli psikiyatrik bozukluk olarak adlandırılan boyutudur. Günümüzün, giderek artan hastalıkları listesinde; listenin en başında yer almaktadır.

Depresyon yaşayan kişilerde beklenen genel özellikler; hayattan beklediğini alamama duygusu, boş vermişlik, mutlu olamama, moralsizlik, çevresindekilere değer vermeme, halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik özellikleridir.

Kişi bu durumda iken sahip olduğu olumsuz duygu ve davranışlardan ötürü, sosyal çevre denilen kavramdan uzaklaşarak, kendini yalnızlığa mahrum eder. İştahsızlık, uyku problemleri ve cinsel hayatta sorunlar yaşanır. Bu geçici bir durumdur. Psikiyatri desteği ve çevrede bulunan; aile ve dostların yardımları ile kişi kısa sürede eski hayatına kavuşabilir.

Kronik depresyon dediğimizde ise yukarıda saymış olduğumuz tüm haller, kişi üzerinde en az iki yıl süreyle gözlemlenmektedir. Kronikleşen depresyon süreci, bir süre sonra depresif özellikler şeklinde artarak devam etmektedir.

Bu sürecin dönülmez bir hale gelmesine engel olabilmek için profesyonel hekimler tarafından destek alınarak ilaç tedavisine başlanmalı ve ilaç kullanımının aksatılmadan devam edilmesine özen gösterilmelidir. Kronik depresyona giren kişilere karşı dikkatli davranılmalıdır. Aksi halde aniden parlayan ve çok sinirli bir davranış şeklinde maruz kalınabilir.