Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Ağrılarda Teşhis Ve Değerlendirmenin Önemi

Ağrılar yaşamın bir parçası ve doktorlar ile sağlık uzmanları akut ve kronik ağrıları en aza indirmek için bize yardımcıdırlar.

Kalıcı, ciddi ve sürekli yaşanan ağrılar kroniktir. Sosyal davranış ve alışkanlıklarımızı kronik ağrılar engelleyebilir. Uygun tedavi ile normal yaşama devam edebiliriz. Fakat tedaviden önce erken teşhisi ve uzman değerlendirmesi çok daha önemli bir konudur. İlaçlara bağımlı kalmamak ve sağlık sorunlarına yol açmamak adına ilaç tedavisine gerek kalmadan önce teşhis edilen ve önlenen kronik ağrılar bizi zora sürüklemeyecektir.

Yaralanma, kaza ya da hastalık sonucu vücuda yerleşen kronik ağrılar ciddi boyuta ulaşmadan sağlık uzmanı tarafından teşhis edilmelidir. Bize düşen ise tıbbi kontrol ve müdahale için bilinçli olmak ve zamanında doktora gitmektir. Kronik ağrı sırt, baş, boyun, karın, kaslar, sinirler ve bacaklarda görülebilir.

Tanıdan sonra psikolojik olarak uygun tedavi ve tedbirler uygulanır. Tanısal testler hastaya uygulanır. MRG, EMG, röntgen ile sinirler ve tüm vücuttaki kronik ağrı kaynakları tespit edilir. Hangi sistemle ilgiliyse önce o bölgeye yoğunlaşılır ve en etkili şekilde ağrı kaynağı ortadan kaldırılır. İleride gelişmemesi için tedbirler alınır. Tedavinin psikolojik ve sosyal etkileri hasta üzerinde incelenir. Doğru tanılama ile iyi bir tedavi planlanabilir.