Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Ağrılar Ve Depresyon Süreci

Kronik ağrılarla yaşamak zaten yeterince zorken, bunu depresyonla birlikte yaşamak çok daha zordur.

Depresyonda olan kişiler bu ağrıları daha fazla ve yoğun hisseder. Etkili tedavilerle depresyon belirtileri azaltılabilir ve yine kronik ağrılar hafifletilebilir. Hastalığın ileri derecelerinde iseniz tedavide zorlaşır. Birçok insan bu sıkıntıyı çekmektedir. Depresif kişilerin %65’i ağrılardan şikayetçidir. Sonuç uyku bozukluğu, iştah kaybı enerji eksikliği, fiziksel aktivitede azalma görülür.

Ağrılar duygusal tepkimeleri kışkırtır. Daha depresif olunur, depresyon da ağrıları artırır. Karmaşık düşünceler ve ruh hali, anksiyete, yorgunluk, sinirlilik, uyku ve kilo sorunları görülür. Depresyonda iken kronik ağrı çekenlerde yoğun acılar yaşanır, hayatları üzerinde kontrol kaybı yaşarlar, bazı depresyon tedavileri kronik ağrıları artıra da bilir.

Hem depresyon hem de kronik ağrı çekenlere uygun görülen tedavi yöntemleri şunlardır. Antidepresan ilaçlar, fiziksel aktiviteler, zihinsel ve ruhsal anlamda rahatlamayı sağlamak. Bilişsel terapi ile uzmanlar sorunlarınıza yönelip çözüm bulacaktır. İyi bir tedavi planı oluşturmak ve doktor kontrolünde bu süreci atlatmak gerekir. Kronik ağrılar üzerindeki kontrolünüzü artırmanız gerekir. Uzman bir psikolog ve ağrı uzmanı ile yolunuza devam etmelisiniz.