Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kronik Ağrılar Cinsel Hayatı Engelleyebilir

Cinsellik de yeme içme ve barınma gibi bir ihtiyaçtır. Doğal bir yaşam parçası olan cinsellik sağlıklı kişilerin bir parçasıdır.

Kronik ağrılar maalesef cinselliği engelleyebilir. Cinsel zevk alınamaz, doktorla konuşmak ve tedaviye gitmek gerekir. Kronik ağrılar hayatımıza her alanda müdahale edecektir. İlaç kullanmak ağrıları geçici olarak azaltır veya giderir. Kaynağını bulup kesin tedavi etmek gerekir. Ayrıca bazı ağrı kesici ilaçlar da cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığa neden olabilir.

Libidoyu azaltan, sinir sistemini alt üst edebilen ilaçlar vardır. İlaçlar kan akışını ve hormonları etkiler böylece cinsel hayat önlenir. İyi bir cinsel yaşamda iyi hissetmek önemlidir. Kaygılı ve stresli hissederek gerilerek ağrıları tırmandırırız. Bundan kaçınmak gerekir. Ağrılarınız ve cinsel verimsizliğiniz konusunda eşinizle konuşun.

Gerekirse ondan da yardım alın. Korkular ve arzularınızı birlikte konuşun. Ağrılar yüzünden seks yapılamıyorsa bile yine de yakın olunabilir. Dokunmak, sarılmak, öpmek, göğsünde uyumak da yeterince seksi ve romantiktir. Ağrı yapmayan farklı pozisyonlar, mastürbasyon, oral seks veya vibratörler de sekse yardımcı olabilir. Seksten önce ağrı kesicinizi alabilirsiniz. Rahatlayın ve yeterince dinlenin. Şiddetli ağrılar varken cinselliğe ara vermek iyi gelebilir.