Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Koyu Renk Çikolatanın Sağlığa Yararları

Kalp sağlığı için çok faydalı olan koyu renk bitter çikolatanın son faydaları bilim adamları tarafından yayınlandı.

Sağlığa her anlamda katkı sağlayan bitter çikolataya daha çok önem verilmeli. Louisiana State Universitesi araştırmacıları sindirim sistemi modelinde kakao tozunu test etmiştir. Midedeki bazı bakteriler koyu renk çikolatayla beraber anti enflamasyon özellikler sergileyerek iltihaplanmayı gidermeye destek olmuştur.

Kalbi destekleyen ve iltihabı önleyen bu bileşikler bağırsaktaki mikropları da sevmez. Laktik asit bakterileri sindirim sistemine bayram gibi gelir. Bu yararlı bileşiklerin üretilmesini sağlayan mayalanmaya destek olan etken kakao tozu en çok koyu çikolatada bulunur. Sütü yağı şekeri az kakao oranı çok yüksektir.

Sindirim ve dolaşım sistemi de yüksek oranda kakaoyu sever. Uzun vadede inme riskini azaltan bu bileşikler kolayca emilir. Kalp damar dokusunu rahatlatır. Farklı bakteri türleri üzerindeki etkileri halen araştırılıyor. Nar ve acai berry gibi meyvelerle beraber bitter çikolatanın etkileşimleri incelenmekte. Meyveyle beraber daha etkili olabileceği savunulan görüşler arasında.