Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kötü Uykunun Suçlusu Ay Olabilir Mi?

Ay’ın konumuna göre insanların uyku durumları etkilenir mi? Araştırmalara göre dolunay zamanında uyku durumu kötü etkileniyor.

İsviçre Basel Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya ay döngüleri ve insanların uyku durumları konu olmuştur. İkna edici kanıtlı çalışmalara imza atılmıştır. Modern dünya konforuna ve imkanlarına rağmen Ay ve Dolunay konumları uykuyu etkileyebiliyor.

Erkek ve kadınlarla yapılan çalışmalarda uyurken beyin işlevleri ve göz hareketleri zaman içinde izlenmiştir. Verilere göre dolunayın beyin aktivitelerinde %30 etkili olduğu yani uykusuzluğu bu oranda daha fazla etkilediği görülmüştür.

İnsanların uykuya dalma süresi 20 dakika uzar, melatonin seviyeleri azalır, uyku kontrolü ve karanlık döngüsü bozulur. Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi Profesörü Jim Horne tarafından yapılan önceki çalışmaların sonuçlarında da sağlam kanıtlar ortaya çıkmaktadır.

Beyin içindeki biyolojik saati ay ışığı etkiliyor hayvanlar üzerindeki etkileri de aynı şekilde görülmektedir. Ayın davranış değişimlerimiz üzerinde de büyük etkisi var. Rüyaları da etkileyen ay konumu uykunun yanı sıra, duygu, ruh ve bilişsel performansını da etkileyebilir.