Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kötü Ruh Sağlığı Sekste Asiliğe Neden Oluyor

Düşüncesizce ve başına buyruk bir cinsel yaşamı seçenler genelde ruh hali bozuk kişilerdir.

Yeni bir çalışmaya göre ruh hali ile seks tercihleri paralel olarak hareket ediyor. Özellikle genç erişkinlerde ve ergen gençlerde görülen depresyon sonrası cinsel birleşme oldukça riskli bir döngü. Tehlikeli ve duygusal açıdan sağlıksız olan günübirlik cinsel birleşmeler de adeta bir döngü gibi depresif ruh halini çağırıyor.

Depresyonla beraber seksi tercih eden gençler seksin ardından yine depresyona giriyor hatta duygusal olmayan bu birleşmeler intihar düşüncesine bile sebep oluyor. Bu araştırma çeşitli üniversitelerde yapılmış ve hem erkek hem kadınlarda aynı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Tek bir cinsel partnerle yetinmeyen cinsel birleşmeyi zevk ve yararlanma haline getiren kişilerde depresyon, ölüm düşüncesi ve daha birçok ruhsal sorun ortaya çıkıyor.

Aynı şekilde kötü ruh sağlığı da rahat seksi özendiriyor. Bu şekilde rahatlayıp iyi hissedeceklerini düşünüyorlar. Genelde bu durum gençlik döneminde ortaya çıkıyor. Ergenlik döneminde gençlere psikolojik olarak destek olunmalı, bilgi verilmeli. Depresif belirtileri iyi gözlemlenmeli. Bu sebeple yaşanan intiharlar son yıllarda artmıştır. Bu döngüye bir şekilde son vermek sosyal olarak herkesin görevidir.