Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Konsantrasyonu Bozan En Büyük Etkenler-1

Sosyal medya en büyük suçlulardan biridir. Zaman zaman odaklanma sorununuz oluyorsa günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler bunun sebebi olabiliyor.

Psikologlar dikkat dağıtan etkenlerden birinin sosyal medya olduğunu arkadaşlık ve iş ilişkilerinde kesintilere, durum güncellemelerinin de zihni geriye çektiğinden bahsediyorlar. Çalışırken sosyal medya sitelerine girmeyin. Mesaj akışı dikkatinizi dağıtacaktır.

E postalar da suçludur. Hemen cevaplanması gereken bir ritüel. 5 dakikada bir kontrol etmenize gerek yok. Projelerde dikkat dağıtıcıdır. İşinizi durdurup onu kontrol etmek sizi geriletir. Bunun için belli zaman aralıkları belirleyin. 2 saatte bir gibi. Kesintisiz çalışmanız için bu şart.

Cep telefonları da büyük bir suçlu. E posta geldiğinde cep telefonuna yönlendirilmişse çalan mesaj zili ile dikkatiniz dağılacak yaptığınız iş yarım kalacak. Zil sesini yumuşak bir tonda seçin, sesini kapatıni kısın ya da titreşime alın.

Çoklu görevler almayın. Aynı anda birden fazla misyonu yüklenmeyin. Daha kısa sürede işleri bitirmeye çalışırken herşeyi daha da karışacak, az iş yapın öz yapın. Vardiyada çalışanlarda bu sorun yaşanırken, birkaç projede birden yer almayın.

Can sıkıntısı ise ilk bölümün son suçlusu. Hergün yapmak zorunda olduğunuz görevler var. Sıkıcı olanlar mutlaka ilginizin başka yöne kaymasını sağlar. Telefon ve internet cazip görünür ve dikkat tamamen gidebilir.