Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu

Genellikle kol ve bacağı etkileyen kronik ağrı sendromudur. Tipik bir yaralanma, cerrahi, inme veya kalp krizi sonrası görülür.

Bir tarafa felç iner gibi bölgesel olarak ağrıyla seyreder. Erken tanı ve tedavi hedefe giderken yardımcıdır. Ağrı, zonklama, yanma ve uyuşma, dokunmaya ve soğuğa hassasiyet, ağrılı bölgede şişme, deri sıcaklığında değişim, terleme, cilt renginde değişimler, parlaklık, saç ve tırnaklarda değişim, eklem sertliği ya da şişliği, kas spazmı, halsizlik ve hareket kabiliyetinde azalma gibi belirtileri vardır.

Nedenlerine gelince; refleks sempatik distrofi sendromu olarak da bilinen bu türde sinirlere zarar verilmez, hastalık ve yaralanma sonucu bölgesel ağrı yaşanır. Kozalji olarak bilinen ve az görülen diğer türünde ise sinir hasarı vardır. Antidepresan, iltihap ve ağrı giderici ilaçlar, steroidler, kemik kaybı ilaçları, sıcak soğuk tedavisi, topikal merhemler, fizik tedavi, elektriksel sinir stimülasyonu, biofeedback ve spinal kordon stimülasyonu gibi tedavi seçenekleri vardır. Hastalık ve yaralanma olmadan da düzenli olarak C vitamini alın. Egzersize ve düzenli yaşama özen gösterin.