Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolon Kanserinde Kan Testinin Önemi

Kolon kanseri taraması bir günlük kan testiyle bitiyor mu?

Mir-21 düzeyleri için bir tarama kontrolü yapılması gerekir. mikroRNA olarak bilinen bir DNA parçasıdır. Gastrointestinal kanser araştırma laboratuarında araştırmacılar kolorektal polip veya tam gelişmiş kanser izleri hakkında denekler üzerinde araştırma yapmıştır.

Katılımcıların düzeylerine bakıldığında %92 oranında kolon kanseri tespit edildi. Hayat kurtarmak adına erken teşhis önemli. Bu sebeple bu taramaların yapılması şart. Taramalar tedaviye yardımcıdır ve iyileşme için umut vaat eder.

Kolonoskopi de kolon kanseri ve tüm batını incelemek için kapsamlı bir tarama aracıdır. Bu taramaların içinde kan testi de dahildir ve hayati önem taşır. Kan testi sonucunda fark edilen tüm pürüzler kanseri ortadan kaldırmada yardımcı elemanlardır.

Basit bir kan testi en yaygın ölümcül kanser türlerinde bile etkilidir ve sonuç verir. Genetik imzanız ölçülür ve kolon kanseri şüphesine bakılır. Kolon kanseri için risk altında olanlar tespit edilir. Araştırmalara göre yılda 51000 kişi bu kanser türünden hayatını kaybediyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, kolon kanseri akciğer kanserinden sonra, ikinci önde gelen kanser ölüm nedenidir.