Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolon Kanseri Tarama Testleri İşe Yarıyor

Tarama işlemleri ve erken müdahale ile kolon kanseri ölümleri azalıyor.

Kolonoskopi cihazıyla erken tanı ve teşhis sayesinde kişi erken tedaviye başlıyor ve hayati riskler ortadan kalkıyor. En etkili tarama yöntemi de budur. Risk %56 oranında kayboluyor. Yıllık kan testleri %32 riski azaltırken sigmoidoskopi taraması %40 avantaj sağlıyor.

Kolon kanserinden korunmak veya kurtulmak için sağlık taramalarından düzenli olarak geçmek gerek. kolon boyunca bir kamerayla vücut içinde ilerleyen ve içeriyi gören kolonoskopi cihazı hayat kurtarıyor. Ölüm riskini büyük ölçüde azaltan bir test.

2 yılda bir test sonuçlarına bakılmış ve her yıl ölüm oranlarının %22 daha azaldığı görülmüştür. Dışkıdaki kan örneğine bakarak da test yapılabiliyor. Bu test de geliştirilmiş ve modern biyokimyasal yöntemlerle geliştirilmiştir. Doğru net ve hassas sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

Kan testi kolonoskopide avantajlara sahiptir. Hastalar önceden müshil kullanır ve bir süre içinde kolon temizliği gerçekleşir. Ondan sonra tarama gerçekleşir. Her 5 yılda bir dışkı testi 10 yılda bir kolonoskopi testi yaptırılmalıdır.