Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolik Bebek Ağlaması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin, doğumundan sonra ilk 3 ayki zaman dilimi boyunca, ortada herhangi bir sağlık problemi ya da sorun yokken ortaya çıkan nedensiz ağlamaları, kolik bebek ağlaması olarak ifade edilir.

Ortalama olarak her 10 bebekten 3 ‘ün de görülen bir durumdur. Kolik bebek ağlaması, genel itibariyle doğumdan sonra ikinci hafta başlamakta ve altıncı haftadan sonra ise giderek şiddetlenmektedir. Kolik ağlamalara sahip olan bebek anneleri, böyle bir durum karşısında olabildiğince telaşlanmakta, ne yapacaklarını bilememektedirler. Ancak bilinmelidir ki bu tip ağlamalar, bebeğin gelişimi açısından hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Hiçbir zararı olmayan, tamamen geçici bir durumdur.

Kolik Ağlamanın Belirtileri Nelerdir?
Bebek, oldukça rahat ve sakin iken ve ortada hiçbir neden yokken yüksek bir ses ile ağlamaya başlamaktadır. Ağlama esnasında bebek, bacaklarını karnına doğru çekmekte, ellerinin yumruk haline getirmekte ve yüzü de morumsu bir hal akmaktadır. Tüm bunlarla birlikte kolik olan bebekler gaz sancısı da çekmektedirler. Bundan dolayı ağlamaları da gazlarının çıkarılmasına kadar devam etmektedirler.
Kolik bebekler, daha önce de belirttiğimiz gibi hiçbir şekilde büyüme ve gelişim sorunu yaşamaz, ayrıca bu durum onlarda hiçbir sağlık problemine de neden olmaz. Bundan dolayı ebeveynlerin paniğe kapılmalarına hiç gerek yoktur.