Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterolü Düşüren Kalbi Koruyan Öneriler

Kolesterolü düşürmenin ve kalp sağlığını korumanın en sağlıklı yollarını paylaşıyoruz. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri gerekmektedir.

Kalp damar sağlığı için kolesterol ilaçları verilebilir. LDL kötü kolesterol seviyesi düşük, HDL iyi kolesterol seviyesi de yüksek olmalıdır. Kalp damarlarını ve kan dolaşımını engelleyen yağ içerikli beslenme sağlığı bozar. Porsiyonlarınızı kontrol altına alın. Dengeli ve sağlıklı beslenin.

Fazla kilolardan kurtulun, et ve balık gibi gıdaları avuç içiniz kadar yiyin. Taze meyve sebze, pilav ve makarnada ise çok az porsiyon yağsız tüketilebilir. Kalp sağlığınız için deniz ürünlerine yönelin. Omega 3 sağlıklı yağlar ceviz, somon, balık ve zeytinyağında bolca bulunur.

Tam tahıllar da kolesterol ve kalp dostudur. Lif içeren yulaf ezmesi tahıllı ekmekler, baklagiller, kepekli tahıllar, patlamış mısır, esmer pirinç ve arpa da kolesterolü düşürür. Haftada 5 gün 30’ar dakikadan fiziksel aktivitede bulunun. Hareketsizlik kalp damarlarında yağlanma ve tıkanmaya neden olur.

Her hafta egzersiz sürenizi 10 dakika artırın. Açık havada yürüyün, jimnastiğe gidin, kızartma gibi yiyecekler yerine haşlama, buğulama ve ızgarayı tercih edin. Stresten kaçının, düzenli kilonuzu koruyun ve kolesterol ile kalp taramalarınızı aksatmayın.