Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterola Karşı Savaşan 5 Besin

Sağlıklı bir diyetle kolesterola karşı savaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Beslenme hatalarımız yüzünden kolesterol değerlerimiz alt üst oluyor ve bu da sağlığa yansıyor. İdeal kolesterolde LDL değeri 110’un altında, HDL değeri 35’in üstünde olmalı ve toplam kolesterol 200’ü geçmemeli. Günlük beslenme önerileri ile bunu sağlamak mümkün.

 

Badem yiyin. Günde çeyrek fincan badem tüketerek kolesterol düzeylerinizi düzene sokabilirsiniz. Kötü kolesterol düşer iyi kolesterol yükselir ve dengelenir. Yulf ezmesi de öneriliyor. Yükselen kolesterolü çok iyi bir şekilde dengeliyor. Çözünür lifleri kötü maddelerin dışarı atılmasını sağlıyor. Safra asitlerini düzenliyor.

Yulaflı ürünleri tüketin. Balık başta gelen şifalardan. Omega 3 içeren tüm besinler kolesterole iyi geliyor. Somon ve ton balığı başta geliyor. Keten tohumu ve yemişlerden de omega 3 alınabilir. Kırmızı şarap bir kadehi ile kolesterolü düşürür flavonoidleri içerir. Kırmızı üzüm suyu ve kakao da aynı etkiye sahiptir. Soya ürünleri fasulyesi de iyi geliyor. Tofu ve soya sütü de önerilir. Kanser riskini azaltır hormonları düzenler ve kolesterolü dengeler.