Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterol Testini Aç Karnına Yaptırmak Doğru Mu?

Kolesterol testine girmeden önce aç olmak aç karnına bu testlere girmek bilinenin aksine büyük bir rahatsızlık vermektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre, aç karnına yapılan kan testlerinin normalden daha farklı olmadığı görülmüştür. İç hastalıkları uzmanları ve kardiyologlar çalışmada yer almıştır. 2011 yılında 6 aylık bir incelemede tüm kolesterol test sonuçlarına bakılmıştır. 200.000 den fazla insanın laboratuvar sonuçları incelenmiştir. Toplam kolesterol ve iyi kolesterol HDL ölçümleri aç karnına veya tok karnına olunca sadece %2 değişim göstermektedir.

 

Kötü kolesterol LDL %10, Trigliseridler kandaki yağ oranları da %20 değişim göstermiştir. Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşüren ilaçların kullanımı da sonuçları etkilemektedir. Bu kişilerde aç karnına test istenebilir ama diğer kişilerde sonuç hemen hemen aynıdır. Yüksek oranda yağlı ve şekerli beslenen kişilerde aç karnına test daha net sonuç verecektir. Kolesterol testi için genel anlamda aç karnına gitmek gerekmiyor siz yine de hekiminize danışın.