Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterol İlaçlarının Yan Etkileri Ne Kadar Hissedilir?

Statin isimli bu ilaçlar yaygın bir şekilde kullanıldığında kolesterol düşürürken tip 2 diyabet riskini artırır.

 

Ciddi yan etkileri de vardır. 250 bin kişiyle yapılan 135 çalışmada simvastatin (Zocor) ve pravastatin (Pravachol) ilaçlarının en az yan etkiye sahip olduğu görülmüştür. Daha düşük dozlarda yan etkiler gittikçe azalmaktadır. Statinlerin yan etkileri neyse ki büyük ölçüde değildir ve yararlarının yanında söz konusu olamaz.

Kanımızdaki statinler LDL kötü kolesterol miktarını azaltır, beslenme ve egzersizle de paraleldir. Yaşam tarzının da değiştirilmesi gereklidir. Statinlerin yanlış kullanımı kalp krizi ve felce neden olabilmektedir. Atorvastatin (Lipitor), simvastatin ve pravastatin günümüzde en sık kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlardır.

En iyi ve güvenilir ilaçlardır. Statin kullanan kişilerde tip 2 diyabet görülme oranı %9dur. İnsülin salgılanmasını bozabilir. Diyabette riskli olabilen bu ilaçlar aynı zamanda kalp hastalıklarında da koruyucudur. Kanserle de hiçbir ilgisi yoktur.

Karaciğer enzim düzensizlikleri ve kan testi değişimlerine de olumlu etkileri olmuştur. Yan etkileri yüksek dozda kullanımla da ilgilidir. Hızlı bir düzelme, iyileşme ve tedavi olsun diye aşırı önerilen miktarın üzerinde kullanılan bu ilaçlar yan etkilerini gösterir. İlaçların içerikleri okunarak ve önerilen miktarda gerektiği kadar içilmelidir.