Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterol İlaçları Katarakt Riskini Yükseltiyor

Milyonlarca yetişkin kolesterol seviyesini düşürmek için statin bazlı ilaçları kullanıyor. Yeni bir çalışmaya göre bu ilaçlar katarakt riskini yükseltiyor.

Lipitor ve Zocor gözün lens kısmında karartılara meydan veriyor statin ilacının maddeleri arasında bağlantı kuruyor. Özellikle yaşlılar için katarakt görme bozukluklarının yanında körlük sebebidir. Statin ilaçları kullananlar incelendiğinde bu kişilerde katarakt riski %27 oranında daha fazla olarak görülmüştür.

Farklı açılardan çalışmalar yapılmış ve bu teori gerçek bulunmuştur. Hastalar bu ilaçların etkileri hakkında doktorları ile görüşmeli ve her durum değerlendirilip bir ilaca başlanmalıdır. Bu ilaçlar kolesterol ve kalp hastalıkları tedavisinde kullanılırken diğer yönlerden yan etkileri yaşanmaktadır. Kalp hastalığını önlemenin en iyi yolu sağlıklı yaşam tarzını benimsemektir.

Aktif bir yaşam, sigarasız alkolsüz sağlıklı beslenmeyi de içeren stresi az olan bir yaşamda bu ilaçlara gerek kalmayacaktır. Statinler genel olarak kalp krizi riskini önlüyor ani inme ve ölümü engelliyor ve kolesterolü düşürüyor. Katarakt gibi komplikasyonlara karşı da doktorlar ameliyat önerebiliyor.