Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kolesterol Dengesizliği Alzheimer Riskini Artırabilir

Kötü kolesterolü düşürmek iyi kolesterolü artırmak sağlıklı olacaktır.

Araştırmalara göre kolesterol seviyelerinde oluşan dengesizlik sağlığı olumsuz etkiliyor ve Alzheimer riskini artırıyor. Sadece kalp için değil beyin için de sağlıklı kolesterol değerlerine sahip olmamız gerekiyor. California, Davis Üniversitesi’nden bir çalışma bu durumu incelemiştir. Kötü LDL ve iyi HDL kolesterol seviyeleri beyinde amiloid plak seviyelerini düşürüyor.

 

Bu plakların yanlış konumlanması ise Alzheimer hastalığına neden olabiliyor. Araştırmacılar sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanın, kan basıncı kontrolü gibi beyin sağlığı için de önemli olduğunu ileri sürdü. Sağlıksız kolesterol düzeyleri kalp hastalıklarına sebep olduğu kadar beyin hastalıkları bilişsel gerileme demans hafıza kaybı ve Alzheimer’a da neden oluyor.

Felç ve kalp krizi gibi sonuçları da mevcut. 70 yaş üzeri kişilerde yapılan beyin fonksiyon testleri bu sonuçları göstermiştir. HDL kolesterol 60 mg / dL veya daha yüksek değerde olmalıdır. LDL kolesterol kalp hastalığı için yüksek risk altında olan , 70 mg / dl veya daha düşük olması gerekir.

Ayrıca kalp sağlığı , hafıza sorunları veya bunama belirtileri gösteren kişilerde sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak önemlidir. Kalp damar ve hafıza sağlığı kolesterol seviyelerine bağlıdır ve bundan çokça etkilenir. Sağlık hedeflerinizde kolesterolü erken yaşlarda düzenlemeye bakın.