Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kol Sarkmasına Bitkisel Çözüm-Kol Sarkması Neden Olur

Kol Sarkmasına Bitkisel Çözüm-Kol Sarkması Neden Olur

Yaş ilerledikçe kollarda oluşan sarkıklar her kadının kabusudur. Vücutta gevşeyen kasların yağa dönüşmesi ile oluşan kol sarkması teknik olarak triseps kaslarının sıkılığını kaybetmesinden kaynaklanır. Bu tür bir probleminiz varsa evde yapacağınız bitkisel çözümler ile kol sarkmasından kurtulabilirsiniz.

Kol Sarkmasının Nedenleri

kol sarkmasına doğal çözüm

kol sarkmasına doğal çözüm

Kol sarkmasının oluşmasına neden olan pek çok etken vardır. Kilo alıp verme, yer çekimi, güneşlenmek ve en genel olarak yaşlanmak bu nedenler arasındadır. Deri ve deri altında bulunan kasların gevşemesi ile ortaya çıkan kol sarkması için yapılacak ilk şey alınan kaloriyi azaltmak ve egzersizler ile vücutu aktif hale getirmektir. Bunlara ek olarak vücuda dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi yapacak multi – vitaminler de alınabilir.

Kalbinizin de biraz hızlanmasına izin verirseniz tam bir kardiyo egzersizi yapmış olursunuz. Yani hem kollarınız sıkılaşır hem de metabolizmanız hızlanarak yağ yakışını sağlarsınız…

Yıllar geçtikçe ani kilo alma ve verme sonucunda ortaya çıkan kol sarkması için sıkılaştırıcı egzersizler yapmalısınız. Kaslarınızı geliştirip ciltteki deformasyonu yok edecek olan egzersizleri sabah saatlerinde aç karna yapmanız daha iyi sonuç almanızı sağlar. Egzersizler sayesinde kaslarınızı tekrar sıkılaştırarak sarkmış görüntüden kurtulabilirsiniz.

Kol sarkmasını engelleyen hareketler

  • Şınav Çekme Egzersizleri; günlük yaşamınızda masa başı işi yapıyorsanız, hiç spor yapmıyorsanız kol kaslarınızda bir süre sonra zayıflar ve sarkar. Ama buradaki kasları harekete geçirmeniz için spor yapmanız ve ağırlık kaldırmanız gerekmektedir. Egzersizlere kendi ağırlığınızı taşımakla başlayabilirsiniz. Şınav zor bir hareket olsa da günde 1 2 dakikalık etaplar halinde başladığınız şınav egzersizlerinizi gün geçtikçe uzatarak isteiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz
  • Kol Sarkması İçin Dambıl Egzersizleri; spor egzersizlerinize ağırlık kaldırma egzersizlerini de ekleyin. En fazla 2 ya da 3 kilo ağırlık yeterli olacaktır. Zaman geçtikçe kaldırdığınız kiloyu arttırabilirsiniz. Ağırlık kaldırma egzersizleri kollarınızdaki fazla ve sarkmış yağları atmanızı sağlayacaktır.
  • Kolları bükme egzersizleri; kollarınızı çevirebildiğiniz kadar çevirin. Kaslarınız bu egzersizi ilk defa yapıyorsanız biraz ağrıyabilir fakat bu ağrılar kaslarınız ısındığında geçecektir. Hareketi yapmak için dik durun; kollarınızı sarılma konumuna getirerek geniş bir şekilde açın. İlk konumda avuç içleriniz tavana baksın; yavaş yavaş kollarınızı bükmeye başlayın ve avuç içleri ters tarafa bakana kadar bükün. Gün içinde boş zamanlarınızda bu hareketi tekrarlayabilirsiniz.
  • Makas hareketi; kol sarkmalarını gidermede br diğer etkili yol ise makas hareketidir.  Hareketi yapmak için dik durup omuzlarınızı öne doğru uzatın ve sağ ve sol kollarınızı makas gibi üstüste getirerek hareket ettirmeye devam edin. Bu harekeri 20 kere tekrarlayın. Zamanla tekrar sayınızı arttırabilirsiniz.
  • Kollarda bulunan triseps kaslarının gevşemesi sonucu oluşan kol sarkması için halter de çalışabilirsiniz. Eğer evde egzersiz yapmak istiyorsanız bir demir çubuğun iki ucuna 5 litrelik şişeleri bağlayarak kendi halterinizi yapabilirsiniz. Halter egzersizlerine düz ve dik bir duruşla başlayın. Halteri omuzlarınıza kadar çekin ve 5’e kadar sayın. Sonra belinizi düz bir şekilde bükerek yere bırakın. Bu şekilde hareketi en az 25 kere tekrar etmelisiniz. Egzersize başladıktan bir süre sonra kondisyonunuz arttıkça tekrar sayısını arttırabilirsiniz.
  • Egzersizler süresinde bol su tüketmeyi unutmayın.

Kol Sarkması için Bitkisel Çözüm Kürleri

  • Kol Sarkmasına Limon Kürü: Limon kürü için 1 tane limon, 1 şişe maden suyu ve 1’er çay kaşığı limon yağı ve zeytinyağı gerekiyor. Öncelikle 1 tane limonu kabuğuyla birlikte minik parçalara ayırıp bir cezvenin içerisinde maden suyu ile birlikte kaynatın. Kaynadıktan sonar karışımı blenderdan geçirin ve üzerine limon yağı ile zeytinyağını ekleyip tekrar karıştırın. Bu karışımı kolunuzda sarkma olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Uygulamayı yarım saat rahatsızlık duyduğunuz bölgelerinizde beklettikten sonar peeling etkisi yaratmak için ovmak suretiyle cildinizden temizleyebilirsiniz. Bu kürü haftada en fazla 2 kere kullanmalı, her seferinde taze bir şekilde uygulamalısınız.
  • Kol Sarkmasına Kil Kürü: Kil kürü için gerekli malzemeler arasında 1 çay bardağı kil, 1 tatlı kaşığı buğday yağı ve 1 yemek kaşığı ardıç yağı bulunuyor. Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra kolunuzda deforme olan bölgelere uygulayın. Uygulamadan sonra kolunuzu folyo ya da streç filmle sarın ve 20 ila 25 dakika bu şekilde bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu kürü de haftada en fazla 2 yada 3 kere kol kaslarınızı çalıştırdığınız egzersizlerden sonra uygulamalısınız.