Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kol Hareketini Geri Kazanmak İçin İnme Rehabilitasyonu

İnme sonrasında spastisite, kaslarda güçsüzlük zayıflık ve felç görülür. Birçok kişi bu durumda kol ve el kullanım becerisini kaybeder.

Kontrol edilemeyen kas gerginliği ve sertliği görülür. %20-25 oranında bu sorunla karşılaşılır. Vücudun bir yerinde felç veya zayıflık ise %80 oranında görülür. İnme beyin içinde meydana gelir vücudu etkiler. Rehabilitasyon tedavileri kol hareketlerini geri kazanmak için yapılmaktadır.

İnmeden en fazla 48 saat sonra en kısa sürede rehabilitasyona başlanmalıdır. Erken tedavi kurtulma şansını artırır. Hastaneden çıkınca yatarak tedaviye devam edilir. Poliklinik, bakım tesisi ya da evde tedaviye devam edilir. Bazı hastalar tamamen iyileşebilir.

Esneme egzersizleri ile hareket aralığı geliştirilir. Germe esneme ile kan akışı hızlandırılır. El kol omuzla başlanır. Bilek ve parmaklar ters döndürülmeye çalışılır. Elektriksel stimülasyon tedavisinde kaslara yeniden mesaj gönderilmek istenir.

Kasları uyarır tonusu geri kazanılır kontrolü sağlanır. Ağrıları da azaltır. Spastisite tedavisinde fiziksel egzersizlere ek olarak oral ilaçlar verilir. Kas sinir sinyalleri uyarılır. Enjeksiyon alternatifi de mümkündür. Kas kasılması ve kimyasalları serbest bırakır engeller. Fenol enjeksiyonlar kısa sürede sinirleri onarır.

Yan etkiler ağrı şişlik yorgunluk ve güçsüzlüktür. Günlük yaşam becerileri geri kazandırılır. Elbise değiştirmek, kendi yemeğini yapmak, temizlik ve banyo ile ileri aşamalarda araba kullanabilme becerileri geri kazandırılır.