Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Koksidini – Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri Ve Çözümleri

Anormal ve aşırı hareketlilikte meydana gelebilir, nadiren de olsa tümör, enfeksiyon ve kırık gibi diğer sebeplerden kaynaklanabilir.

Düşme ve doğum gibi travmatik durumlar da neden olabilir. Bir yerde otururken meydana gelen sert basınç kuyruk kemiğinde hissedilir. Ayakta ve yürürken basınç kalkar ve rahatlarsınız. Otururken şiddetli sinir ağrısı, bağırsak hareketleri sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, kuyruk sokumunda ağrı belirtileridir.

Detaylı öykünüz ve fizik muayene ile teşhis edilir. Röntgen, BT, MR ve patoloji test ve taramaları uygulanır. Steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlarla tedavi verilir. Baskıyı ve ağrıyı azaltan rahat hareket etmeyi sağlayan ilaçlardır. Ortopedik yastık kullanarak bel ve kuyruk sokumuna destek verilir.

İboprofen tarzı ağrı kesici ilaçlarınızı düzenli kullanırsınız. Ağrı geçmezse tedaviniz aylarca sürebilir. Omurga sağlığı için oturma minderi gerekirse de korse verilir. Kemik ve bağ dokusu için kas güçlendirici egzersizler önerilebilir. Hafif egzersizlerle ağrı giderilebilir. Çok acil durumlarda ise son çare olarak ameliyata başvurulur.