Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Klostrofobi Nedir? Belirti Ve Nedenleri Nelerdir?

Klostrofobi, kapalı alan korkusu olarak ifade edilen psikolojik bir hastalıktır. Klosrofobi sorunu olan bireyler dar ve kapalı alana girmekten ürkerler ve bu ortamlarda nefes sıkışması, panik atak gibi olumsuzlukları yaşamaktan korkarlar.

Hastalar, asansörlerde, kabinlerde, kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunamazlar. Toplumlarda ortalama her yüz kişiden onu değişik oranlarda klastrofobik rahatsızlığına sahiptir.

Belirtileri:
-Bireyin bulunduğu ortamda duvarların ve tüm eşyaların üzerine geliyormuş gibi düşünmesi ve kendini kapana sıkıştırılmış gibi hissetmesi
-Tiyatro, uçak, asansör gibi girmekten kaçınması
-Kapalı bir alanda kaldığında nefes darlığı, çarpıntı, terleme, titreme, gibi durumlara maruz kalma ve kendini boğuluyormuş gibi hissetme gibi durumlar birer klostrofobik belirti olarak tanımlanabilir.

Nedenleri:
Klostrofobi, birçok nedene bağlı olarak gelişen bir psikolojik hastalıktır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
-Bireyin geçmişte yaşadığı sarsıcı olaylar
-Ailede bu hastalığın var olması ve bu durumun bireyi çocukluğundan beri etkilemesi
-Kişinin çocukluğunda oda, banyo, tuvalet gibi alanlara cezalandırmak suretiyle kilitlenmesi ve çocuğun burada büyük korku yaşaması.

Tedavisi:
Öncelikle bireydeki bu hastalığın ne derecede olduğu belirlenir. Belirlenen bu dereceye göre psikoterapi uygulanır. Bireyin geçmişine inilerek hastalığa neden olan korkuları saptanır ve hastanın bu korkularını yenmesi sağlanır. Gerekirse doktor tarafından ilaç tavsiye edilebilir.