Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kızamık Hastalığı Ve Sosyal Yaşama Etkisi

Günümüzde virüslerin sebep olduğu ve ateşli olarak devam edebilen ara ara vücutta  döküntüler bırakan bir bulaşıcı hastalık olan kızamık, kış aylarından ilkbahara geçiş evrelerindeki aylarda çoğunlukla görülmektedir. Çoğu zaman sosyal hayatı engeller.

 

Çalışıyorsanız işinizden kalırsınız eğer öğrenci iseniz okula gitmeniz sakıncalıdır. Çünkü bir taraftan bu hastalık sizi esir alır ve vücudunuz bitkin ve güçsüz haldedir.

Bir taraftan da bu hastalık zaten sepici olduğu için eğer bu hastalık sizde varken bir topluma girecekseniz kişileri uyarmalısınız.

Günümüzde tehlikeli hastalıklar sınıfında olan bu hastalık ishal ve kusma şeklinde kendini belli eder. Vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık ve boğaz bölgesinde ağrılarla kendini gösterir.

 

Görülme oranı %10 civarında olan bu hastalık çocuklarda ve hamilelerde önlem alınmasa ölüme kadar giden bir rahatsızlıktır. Sonradan aşısı bulunmuş olan bu rahatsızlıkta aşının uygulanmadığı yerlerde salgın olma ihtimali bulunur. 

Kızamık mikrobu ağız ve burun boşluklarında yerleşir Bir hafta içinde kendini belli eder ve bulaşıcı olabilir. Bu süre içinde vücutta döküntüler başlar ve sonraki dönemler tedavi için önemli aşamalardır.

Bulaşma yolları konuşma, hapşırma veya öksürme sayesinde olabilir. Toplumumuzda genelde çocukluk hastalığı olarak bilinen bu hastalığın virüsü havada iki saate kadar canlı kalabilme özelliği ile tehlike saçar.

Her insan hayatında bir defa geçirdiği bu hastalığa vücudu bağışıklık kazandığı için bir daha bu hastalığa yakalanmaz.

Şanlı Urfa Kamu Hastaneleri Genel Birliği Katkısı Bulunan Bir Video