Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kısırlık Tedavisi Sonucu İlk Bebek

Erken yumurta yetmezliği yaşayan kadınlar için yenilikçi bir kısırlık tedavisi ile yaşanan başarı öyküleri umut veriyor.

 

Japonya’da yapılan bir çalışmada yumurta yetmezliği yaşayan ve kısırlık tedavisi gören bir annenin çok sağlıklı bir erkek bebeği dünyaya gelmiş. 40 yaşından önce birincil over yetmezliği yaşayan kadınlar yumurtalarındaki folikül yetmezliğinden hamile kalamıyor. Bu semptomları tetikleyen durumları ortadan kaldıran bir kısırlık tedavisi ise mevcut. Çalışmada, çıkarılan yumurtalıkların yerine küçük küpler yerleştirilmiş ve yumurtayı uyarıcı ilaçlar verilmiştir. 27 kadından 5’inden olgun yumurtalar toplanmış ve eşlerinin spermleriyle döllenme gerçekleştirilmiştir. Döllenen yumurtalar tekrar kadın rahmine yerleştirilmiştir.

 

Duygusal kaygılar yaşansa da deney başarılı olmuş ve bu kadınlar hamile kalmıştır. Çiftler tedavi sonucunda gelen başarıyla ve kucaklarına aldıkları bebekleriyle duygusal ve mutlu anlar yaşıyor. Üreme çağındaki kadınların %1’i over yetmezliği sendromu yaşıyor. Süreç içinde sorun yaşanırsa yumurtalıklar tekrar alınabiliyor. Üretimin teşviki için hormon tedavisi de uygulanabiliyor. Şimdi araştırmalar, tedavinin, 40-45 yaş arasındaki kadınlarda ve kanser tedavisi gören kadınlarda sonuç vermesi için sürüyor. Jinekologlar heyecan verici umut vaat eden gelişmeleri çalışmalar kesinleştikçe bildiriyor. Bu tekniğin yani laparoskopik cerrahinin kromozom ve embriyoyu etkilemediği de belirtiliyor.