Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kısırlık Öncelikli Olarak Kadınların Sorunu Mudur?

Birçok kültürde üreme kadınların eseridir. Hamile kalmak, kalamamak, kısırlık kadınlara yüklenir.

Kısırlık söz konusu olduğunda erkeklerin her bakımdan desteği önemlidir. Aslında kısırlık iki kişinin de yüküdür çünkü erkek de kısır olabilir. Tıbbi test ve prosedürlere öncelikli olarak kadınlar katlanır. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi doktor ve destek gruplarından yararlanması önemlidir. Duygusal destek burada çok mühimdir.

Çocuk sahibi olamayan çiftlere bakıldığında %40 oranında erkek kısırlığı görülür. Düşük sperm üretimi, şekilsiz ve hareketsiz sperm veya sperm tıkanması gibi anormallikler sıklıkla görülür. Boşalma problemleri, varikosel, testis sorunları, ereksiyon problemi veya hastalıklar sebebi olabilir. Çevresel faktörler, kötü bir yaşam tarzı, alkol, sigara, stres gibi nedenleri de olabilir.

Erkek kısırlığının bir belirtisi de yok. Ürolog muayenesi ile tespit edilebilir. Erkekler de kadınlar gibi utanç ve suçluluk hissediyor yine eşlere burada iş düşüyor. Erkeklerin üreme sağlığı hakkında bilgi edinmeleri ,korkmadan muayene, kontrol ve tedaviye gitmeleri gerek. Eşler saygı ve anlayış ile destek olarak birlikte doktora gidebilmelidir.