Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kış mevsiminde kilo almamak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli? Kış aylarına özel formunuzu koruma tavsiyeleri ve kilo almamanız püf noktaları:

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kış aylarında metabolizma ve vücut kendini korumaya aldığından daha yavaş çalışmaya başlar. Bireylerde de yeme ihtiyacı aratarak daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere yönelmek ister.

Metabolizma hızı, terleme de çok az olduğundan dolayı minimuma iner. Bu sebeplerden dolayı kışın dikkat edilmezse kilo artışı kaçınılmaz bir durum olur.

Bağışıklık sistemi, soğuk havalarda hastalıklara karşı kendini koruma adına yağ yakımını engeller. Sağlıklı bir kış geçirmek için de öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.

Güne kahvaltıyla başlayarak, metabolizmanızı iyi çalışır bir hale getirebilirsiniz. Kahvaltı, metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyerek güne dinç ve zinde başlamanıza da yardımcı olacaktır.

Kışın su tüketimi sıcaklarında geçmesiyle azalmaktadır. Vücudunuzun tüm metabolik reaksiyonların temek direği sudur. Bu nedenle su içek için susamayı beklemeden 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

Kış döneminde içeceklerden soğuktan sıcağa geçer.

Genelde kafein-tein içeriği yüksek olan çay ve kahve tercih edilmektedir. Aslında yapılması gereken bitki çayları tüketmektir. Çünkü her bitki çayında vücudunuz için gerekli bir fayda vardır.

Hastalıklardan bu dönemde korunmak için yeterli miktarda A ve C vitamini almanız gerekmektedir. Kış meyve ve sebzeleri de tam bu ihtiyaca göredir. Portakal, mandalina, greyfurt, havuç, kivi, maydanoz, ıspanak, tere gibi…

Fiziksel aktiviteler ve lifli besin tüketimi de bu dönemde azaldığı için kabızlık problemi ortaya çıkar. Bu nedenle kurubaklagil tüketmek de kabızlık sorununa çare olacaktır. Fiziksel aktivite eksikliğini aşmak için uygun bir egzersiz programı yapmayı deneyebilirsiniz.