Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kış Soğuklarında Hayatta Kalma Önerileri

Fırtınada ayazda karlar içinde yaşayan, dışarıda çalışanlar ve yaşamak zorunda kalanlar için kışa dayanıklı olma önerileri veriyoruz.

Fırtına öncesi mümkün olduğunca hazır olmaya bakın. Tüm malzemeler önceden edinilmeli. Buzdolabında ve kilerde tüm gerekli gıdalar depolanmalı. Şişelenmiş su stoklanmalı. Feren ve piller ve pilli çalışan cihazlar, tansiyon aletleri ve acil durum ekipmanları hazırda tutulmalı.

Dış mekanlarda ise, kaygan, buzlu, karlı, donlu kaldırımlar ve yollara özellikle dikkat edilmeli. Kayma ve düşmeler çok riskli olabilir. Elektrikli battaniye ve uyku tulumunuz yedekte dursun. Elektrik kesintisine karşı ısınma tedbirleri alın. Buzdolabındaki gıdalar elektrik gidince 4-6 saate kadar soğuk ve sağlıklı kalır. Dolabı açmayın. Dondurucudakiler 48 saat taze kalabilir.

Et ve süt ürünleri, taze ve kurutulmuş meyve ile sebzeler, sirke ve çşni gibi barbekü sosları gibi hassas gıdaları bu süreler sonunda daha taze kalacakları yere taşıyın. Şüpheli, bozulmuş, kokan gıdaları atın. İlaçlar da buzdolabında artık tutulamaz. Dışarı alın ya atın ya soğuk tutmaya çalışın.

 

Isıyı sağlayın. Çatlak, delik, kırık, boşluk ve soğuk girebilecek yerleri onarın, kapatın. Tek bir odada kalın ve burayı soba ve benzeri aygıtlarla iyice ısıtın. Dışarıda bere, atkı, eldiven ve kabanınızı iyice ve sıkıca giyin. Donma belirtiniz varsa hemen doktora gidin. Sıcak bir yere gidip ıslak giysileri çıkarın. Alkol ve ağır yiyeceklerden uzak durun. Kara ve soğuğa teslim olmayın.