Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kış Aylarının Harika Üçlüsü: Turp, Şalgam ve Havuç

Bazı sebzeleri özellikle de kış mevsiminde sofralarımızda görmek istemeyiz. Mesela domates ve salatalık. Her gün kahvaltı ve salatalarda farkında bile olmadan kullanırız.
Tat ve kokusu açısından bozulan ve mevsimin dışında uygun olarak üretilmediği için domatesler yerine ne tüketeceğimizi bilemeyiz. Doyum açısından sofralarımıza katık olan bu iki sebze yerine turp, havuç ve şalgam tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Özellikle C vitamini yönünden turp ve şalgam zengin olup, demir minarelinin emiliminin arttırılmasını sağlar ve bağ doku ve diş etinin sağlığını koruyucu özellik gösterir.

DNA ve RNA oluşumunda önemli olan, anne karnındaki bebekte nöral tüp defekti oluşum riskini azaltan folatın kaynakları pancar, havuç ve şalgam da mevcuttur. A vitaminin en iyi kaynaklarından birisi havuçtur. Tuzun tansiyon üzerindeki olumsuz etkisini, böbrek taşları ve olası kemik ve mineral kaybını kereviz, havuç ve şalgamın içeriğindeki potasyum azaltmaktadır. İçerdikleri kükürtlü bitkisel bileşiklere bağlı olarak hücrelerde antioksidan cevabı güçlendirerek ve bağışıklık sistemini destekleyerek, turp ve şalgam mücadele eden turpgillerdendir.
İşte kışın, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım edecek, öğle yemeklerinde yanınızda götürebileceğiniz sandviç tarifi;

Prebiyotik Sandviç Tarifi

Malzemeler
2 adet ince dilim yulaflı ya da çavdarlı ekmek
3-4 dilim hindi eti
1 adet orta boy şeker pancarı turşusu dilimleri
Tatlı, toz kırmızı biber, sızma zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt, iyice ezilmiş tuzsuz yer fıstığı

Sos İçin Malzemeler

Şalgam suyu
Kurutulmuş domates
Taze kırmızı soğan
Közlenmiş biber
Taze fesleğen ve sızma zeytinyağı doğrayıcıdan geçirilir.

Hindinin Hazırlanışı

Zeytinyağı
Yağsız yoğurt
Toz biber
Ve tuzsuz yer fıstığı doğrayıcıdan geçirilerek hindi dilimleri bulanıp, ızgarada pişirilir.

Sosun Hazırlanışı

Şalgam suyu, kurutulmuş domates, taze kırmızı soğan, közlenmiş biber, taze fesleğen ve sızma zeytinyağı doğrayıcıdan geçirilir.
Hazırlanışı
– Bolca özel sostan ekmeklerin sandviç içine bakan kısımlarına sürülür. Izgara hindi dilimleri, bir ekmek diliminin üzerine sıralanır. Diğer ekmek sandviç de kapanacak şekilde konulur.