Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kırmızı Et Alzheimer Riskini Yükseltiyor

Beyin işlevlerini yükselten demir aynı zamanda kırmızı ette de bulunmakta ve fazla kırmızı et tüketen kişiler yüksek Alzheimer riski altında.

 

UCLA Nörobilim ve İnsan Davranışı Enstitüsü’nden araştırmacılar Alzheimer Hastalığıyla ilgili bilgileri paylaşıyor. Demir, serbest radikallerin zararlı reaksiyonları hızlandırabiliyor. Zamanla kırmızı etteki demir beynin gri bölgesinde birikiyor ve yaşa bağlı beyinsel hastalıkların gelişimine zemin hazırlar. Yenilmesi güç bir düşmandır. Yaşlanmaya bağlıdır ve önlenmesi pek mümkün değildir. Tau ve Beta-amiloid adlı 2 protein sebepli gelişir. Yaşlandıkça, bu iki protein ve nöronlar arasındaki sinyal bozulabilir.

 

Alzheimer’ın üç olası nedeninden biri aşırı demir birikimidir. MR görüntüleme sonuçlarında bu çıkmıştır. Erken başlayan bu hastalıkta beynin Hipokampus talamus sadece geç aşamalarında etkilenir. Demir birikimi ile doku hasarı gelişir. Miyelin, kat sinir lifleri yağ dokusunu yok eder ve plak birikimini oluşturur. Hücreler ölür ve hastalık belirtileri ortaya çıkar. Demir, hücre fonksiyonu için gereklidir. Ancak yüksek oranda demir tüketmek beyni ve diğer organları kötü etkiler. Beyindeki var olan su miktarı da artar.