Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kimler Hepatit C Testi Yaptırmalı?

ABD’de bir döneme damgasını vuran, seks, alkol, uyuşturucu ve aşırı eğlence hayatıyla birlikte gelen hepatit C salgını için o dönemde doğan kişilerin bu testten geçmeleri gerekli.

 

Karaciğer kontrolü için gereken hepatit C testi özellikle salgın ve nüfus yoğunluğu olan dönemlerde doğan kişilerde yaptırılmalı. Savaş sonrası görülen artan bebek doğumları ile yılda 5000 hepatit C hastası varlığı ortaya çıkmış ve belirtileri ile işaret vermeye başlamıştır.

1945 ile 1965 yılları arasında karışık dönemde doğan kişiler bu riski taşımakta. Enfeksiyon kapma riskleri yüksek, sarılık olma ihtimalleri daha fazla. Anormal test sonuçları da cabası. Karaciğer hastalığı ve karaciğer kanserine de yol açabiliyor.

Bu hastalık çoğu zaman sessiz katil olarak tanımlanıyor. Eski yıllarda hepatit enfeksiyonuna karşı bir aşı imkanı yokken günümüzde bu imkanlar mevcut. Uyuşturucu kullanıcıları ve diyaliz hastalarının test edilip tedavi edildiği modern tıp dünyasında artık her şey mümkün.

Hepatit C virüslü bir anneden doğan çocuklar da aynı risk altında. Fark etmeden kan, cinsel veya madde yollarıyla bulaşan hepatit C virüsüne karşı dikkatli olun. Önceden tespit edilmesi tedaviye yardımcı olacaktır.