Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kimler Daha Fazla Su Tüketmeli ?

Vücudumuzun ortalama olarak % 60’ ı suyla doludur. Su bizim yaşam kaynağımızdır. Su tüketimi yaşantımızı sürdürmemizi sağlarken, vücudumuza çeşitli faydaları da sağlamaktadır.

Suyun içmenin faydaları; Taşıma görevi yaparak faydalı ve faydasız besinleri gerekli nokralara taşıması, Böbreklerde aktif görev alarak toksitleri temizlemesi.

Kanın içerisinde büyük oranda bulunarak kan hareketini sağlaması, Vücut sıcaklığını ayarlaması, yeterli oranda tüketildiğinde cilt güzelliğine katkı sağlaması, Mide salgısı ve tükürükte bulunarak sindirime yardımcı olması, süt artışına katkı sağlaması, Eklemlerin hareket etmesine yardımcı olması, dikkati arttırması, hafıza gelişimine katkı sağlaması ve yeterli oranda tüketildiğinde kilo almayı engelliyor olmasıdır.

Yeteri kadar su tüketip tüketmediğinizi İdrar renginiz ile kolayca test edebilirsiniz. Koyu sarı renkli idrardan az su tüketimi, şeffaf renkli idrardan da yeterli su tüketimi anlaşılmalıdır.

Günde tüketilmesi gereken ortalama su miktarı 2 ila 2,5 litre arasında olmalıdır. Bu oran yaşanılan ortam ve beslenme şekline göre artışta gösterebilir.

Kimler daha fazla su tüketmeli? 

Yüksek diyete başladıktan sonra yoğun proteinli besinlerle beslenen kişiler, sürekli lifli gıdalarla beslenen kişiler, ishal ve kusma gibi sıvı kaybına maruz kalan kişiler, Aşırı sıcakta yaşayan ve terleyen kimseler günlük ortalama su tüketiminden daha fazla su tüketmelidirler.