Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kim Demiş Kadın Ve Erkek Ayrı Gezegenlerden Diye?

Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten mi? Belki de değildir.

Modern kültür ve popüler psikolojik bir teori olan bu benzetme, aslında bu iki cinsiyetin geri dönülmez olarak farklı olduğundan yapılır. Birçok insan erkek ve kadını farklı kültürlerden gelme zanneder. Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Sistemi Bilim Merkezi 13 binden fazla kişinin 122 ayrı kişilik özelliğini incelemiştir. Raporlarında analizlerini yayınlamışlardır. Fiziksel özellikleri kilo, boy, omuz genişliği, kol çevresi ve bel-kalça oranı dahildir.

 

Psikolojik özellikleri empati, başarı korkusu, samimiyet, dost seçimi ve cinsel tutum ile davranış dahildir. Sonuca göre kadın ve erkek hem fiziksel olarak hem de ruhsal-duygusal olarak birbirinden apayrıdır. Boy, kilo, vücut yapısı, cesaret, ekstrem sporlarda erkekler daha cesurdur. Bazı kalıplaşmış sonuçlar ise hiç değişmez. Erkekler pornografi, boks, video oyunlarına yönelirken kadınlar kitap okuma, pedikür, tv talk şovlarına daha yatkındır.

 

Psikolojik olarak her iki cins de Dünya’dandır. Gerçekte kadın ve erkek özellikleri veya ayrımı diye bir şey yoktur. İki cinsin karakteristik ana hatları vardır sadece. Empati ve şefkat gibi özellikler kadında ağır basar. Bazı erkeklerde de bu özellikler baskındır kadınlar aksine saldırgan ve testosteron salgılanması yaşayabilir. Aşk ve ikili ilişkilerde kadın ve erkeğin rolleri farklıdır asırlardır insanlar bunu benimsediğinden farklı iki dünyada sanılırlar. Cinsiyet özellikleri rahatsız edici boyutlara taşınmamalıdır. Erkekler de kadından teklif bekler. Kısacası, ayrı dünyalar diye bir şey yoktur.