Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum?

Merdiven yerine asansör, yürüyüş yerine arabayı tercih ederek hareketsiz bir yaşam sürdürüyoruz. 200-400 kaloriyi harcayabilecekken kiloya dönüştürüyoruz. Dengeli beslenme yerine, kolayımıza gelen ancak besin değeri olmayı yiyecekleri tercih ediyoruz. Sebzeli bir öğün yerine yağlı, hamurlu yiyecekleri tercih ediyoruz. Vitamin ve mineral almıyoruz, 250-400 kalori yerine de 1000 kalori almış oluyoruz.

Bu nedenle bunun yerine sebze, meyve, et, yoğurt ve karbonhidratlarla dengeli bir öğün seçerek beslenmeliyiz.

İdrar söktürücü diüretikler vücuttan yağ kaybı yerine su kaybı sağlar. Yağlar olduğu gibi kalırken tartıda kilo kaybı olarak görülebilir.

Kilo vermede metabolizmayı hızlandıran ilaçlar da çözüm olamazlar. Uzun vadede kullanıldığında düzenli çalışan metabolizmanın bozulmasına bile neden olabilirler. Zayıflama ilaçlarının bazıları zayıflamaya yardımcı olmadığı gibi birçok yan etkiye de neden olabiliyor.

Soru: Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum? Cevap: Spor Yaparak

Haftada 5 gün 45 dakika veya 3 gün 1 saat spor yapmamız gerekirken, spor yapmıyoruz. Aslında metabolizmamızın düzenli çalışması için yapmamız gereken en önemli şeylerden biridir.

Günlük ihtiyacımız olan 30 gr çözünür ya da çözünmez lifi yeterli almıyoruz. Kafi derecede meyve yesek bile günlük lif ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor. Bundan dolayı lif oranı yüksek diyet ürün takviyesi yapmak gerekiyor.

Soru: Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum? Cevap: Beslenme Düzenimize Dikkat Ederek

Fast-food yiyeceklere kolayımıza geldiği için hayatımızda fazla yer veriyoruz. Bu yiyeceklerin içeriğindeki yağ oranları nedeniyle kalorisi çok yüksek ve bir öğün için de dengesiz bir tutum oluşturuyor.

Özellikle geç saatlerde fazla yemek yiyoruz. Çorba, ana yemek, pilav ya da makarna, tatlı, meyve vs. gibi yiyecekler yiyerek vücuda sindirebileceğinden çok daha fazla yemek göndermiş oluyoruz. Yemek sonrasında da hareket etmediğimizden dolayı, yediklerimiz yavaş sindiriliyor ve kilo alıyoruz.