Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Televizyon karşısında maksimum 2 saat geçirin; yapılan bir deneyde 68 bin kadın üzerinde 2 saatten fazla televizyon karşısında vakit geçirenlerin obez olma ihtimalinin %23, diyabet hastalığına yakalanma riskininse %14 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Televizyon izlerken hareketsiz kalmak ve sürekli oturmak gibi eylemler gerçekleştirdiğimizden bu süreyi minimuma indirmek ve atıştırma olarak da meyve tercih etmek en sağlıklısı olacaktır.

Öğün Atlamayın ve Ara Öğünleri İhmal Etmeyin

Günde 3 ana öğün ve en az 2 ara öğün tüketilmesini uzmanlar özellikle belirtiyor. Çok yanlış bir düşünce olan ‘ne kadar az yersem o kadar kilo alırım’ diyerek öğün atlamak hiçbir fayda sağlamadığı gibi birçok rahatsızlıklara da zemin hazırlar.

Yürüyüş ve Egzersiz

Günde en az yarım saatlik bir yürüyüşün, uzmanlar genel sağlık açısından faydalı olduğunu belirtmektedir. Ancak kilo vermek için yaptığınız diyetlerin yanı sıra yapacağınız bir saatlik tempolu yürüyüş kilo vermenizi hızlandıracaktır. (Bkz: Yürümek zayıflatırmı? ) Yürümenin yanı sıra kendinize uygun seçeceğiniz spor ve egzersizler ile daha hızlı kilo vermeniz mümkündür. (Bkz: Spor Yaparak Kilo Vermek )

Yağ ve Kalori Hesabı Yapmalısınız

Aldığınız her ürünün ambalajında içerdiği yağ oranı bulunduğundan dolayı aldığınız yağı kontrol altında tutmak da mümkündür. Bu şekilde bilinçli hareket ederek formunuzu koruyabilirsiniz.

Bel Çevresi Ölçünüz Çok Önemli

Bel çevrenizdeki yağ perdeleri zamanla büyümeye başlayarak böbreklere baskı yapar, tansiyonu yükseltir, karaciğeri zehirler, yüksek kolesterol yaratır, şeker hastalığını ortaya çıkarır, safra taşları yapar ve birçok tehlikeli durum ortaya çıkarır. Bu nedenle bel çevrenizi ölçmek tartılmaktan daha önemlidir. Uzmanlar kadınların 93, erkeklerin ise 101 santimetreyi geçmemeleri gerektiğini belirtiyor.

Aldığınız Kaloriyi Azaltın

Her gün 100 kalori daha az alarak kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunu bir dilim ekmekten daha az alarak, iki ızgara sosis yerine bir tane yiyerek vs başarabilirsiniz.

Uygun Bir Diyete Başlamalısınız… Diyete başlamadan önce yapmanız gerekenlerle ilgili yazımız : Diyete Başlamak İçin Öneriler