Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kilo Vermede Egzersizin Önemi

Diyetiniz için egzersiz önemlidir. Ancak öncelik olarak sağlık durumunuzla ilgili tespitler yaptırmanız gerekmektedir. Vücudunuz yağ yakıp, metabolizma hızını yakalayarak egzersiz yaparak kilo vermenizi sağlayacaktır.

Genel sağlık tespitlerinizi yaptıktan sonra hangi yaşta olursanız olun, düzenli bir spor yaşantınız şimdiye kadar olmadıysa ve yaşantınıza sporun girmesini istiyorsanız doktor kontrolünden mutlaka geçmelisiniz.

Spor eğitmenlerinin önerilerine, egzersizleri çalışmaya başlarken, sakatlanmalara neden olacak yanlış hareketlerin önüne geçmek için ihtiyaç duyulacaktır. Egzersizin bilinçli yapılması, faydalı olabilmesi ve kilo verilmesini desteklemesi için gereklidir. Hemen hemen her yaşta yapılabilecek egzersizler; yürüme, yüzme, bisiklet, hafif tempolu koşudur. Bu sporları hafiften başlayıp arttıracağınız direnç hareketleri ve ağırlık çalışmaları izleyebilir.

Direnç Egzersizlerine Ne Zaman Başlanmalı?

Kilo vermek için diyet programlarına başlayanlar, ilk ay direnç egzersizlerine başlamamalıdır. İlk hedef ne kadar sürede kaç kilo kaybedildiği ve ne kadarının yağ ne kadarının su olduğunu anlayabilmektedir.

30 dakikadan başlamak üzere her gün tempolu yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Sonrasındaki günlerde ise üç gün direnç ve ağırlık çalışmaları eşliğinde maksimum beş gün, bir saat süreli ve düzenli egzersiz yapmalıdır.
Amaç, kilo vermek için daha az kalori almak ve kalori yakımını arttırmaktır. Vücudun harcadığı enerji miktarı egzersizle birlikte artacaktır. Bu harcamaların artmasıyla günlük beslenmeden alınan kalori de harcanır ve yağ yakılması başlar. Günlük diyet programlarının besin öğesi de kalori içeriği kadar önemlidir. Egzersize başlamadan evvel C vitamini almak, yapılan araştırmalara göre daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır.