Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kilo Almanıza Sebep Olan Besinler

Kilo almanıza sebep olan besinlerden uzak durursanız, kilo kontrolünüz kolaylaşacaktır. Nelerin size kilo aldırdığını bilirseniz, beslenmenizi de ona göre ayarlayabilirsiniz.

Kilo Almanıza Sebep Olan Besinler

1)Meyve Suları: Meyve sularının sağlıklı olduğunu ve bol bol tüketilmesi gerektiğini, çoğu insan düşünür. Ancak bu bilgi yanlıştır. Ananas suyu, üzüm suyu, portakal suyu, elma suyu ve buna benzer birçok meyve çok hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir ve daha fazla şeker tüketmeye zorlar. Bu da alacağınız fazla kalori ve fazla kilo anlamına gelir. Dışarıdan hazır, işlenmiş alınan meyve suları ise daha kötüsüdür. Çünkü bunlar içeriğinde yüksek miktarda fruktoz, glikoz ve mısır şurubu barındırır. Sağlık açısından zararlıdırlar ve yağlanmaya neden olurlar. Meyve sularını bu nedenle bir kenara bırakın ve meyvenin kendisini tüketmeye çalışın.
2)Ekmek: Tüm besleyici ve lif özelliklerinden beyaz ekmek arındırılmıştır. Bu nedenle vücudumuza şeker gibi kolaylıkla yağ depolayabilir. Beyaz ekmek tüketimi bu nedenle çocuk yaştakilerin obezite olmasına neden olmaktadır. Çocukları daha küçük yaştan uzak tutarak, bu tip besinlere alışkanlık kazandırmayı engellemeliyiz.

3)Kahvaltılık Tahıllar: Kahvaltı ve çoğu tahıl kutularının tonla şeker içerdiğini görebilirsiniz. Reklamlarda gördükleri gevrekleri, insanlar zayıflamak için 2-3 sefer tüketebiliyor. Daha sonra ise hayal kırıklığı yaşanıyor. Kahvaltılık gevrek ve tahıl alırken içeriğini iyice kontrol edin. Tercihiniz içeriğinde yüksek lifi az şeker barındıranlardan yana olmalıdır. Açlığınızı azaltmada eşit miktarda lif ve şeker içeren karışımlar yardımcı olacaktır. Zayıflama ve diyette doğal yulaf ezmesi harika bir seçimdir. Lezzetini arttırmak için biraz tarçın, bal ve meyve karıştırmak yeterli olacaktır. Besleyici özelliğe sahip, iyi yağları proteinleri lifler, vitamin ve mineralleri içeriğinde barındırmaktadır.