Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kilo Aldıran Hastalıklar: Kilo Almaya Sebep Olan Hastalıklar

Kilo alma sebebiniz, çok yemek yemek, hareketsiz bir yaşam sürdürmek, psikolojik sorunlar yaşamak ya da daha fazla sebepler olabilir. Kilo almaya devam edip, bu tür etkilerin sizde olmadığına inanıyorsanız, bu durum vücudunuzda bulunan başka rahatsızlıkların yan etkisi olabilir. Böyle bir durumda da bir uzmana muayene olmanız gerekmektedir.

Bu konuda vereceğimiz bilgilerle kendinize teşhis koymanız ve bu maddeleri sadece uzmana danışmak için hazırlanmış bir referans olarak benimsemelisiniz. Çünkü kilo alma sorununu tek başına yapacağınız teşhis ve tedavilerle büyük bir sağlık sorunu haline getirebilirsiniz.
Östrojen hormonunun vücuttaki eksikliği kilo alma sebeplerinden bir tanesidir. Bu rahatsızlık halk arasında cinsel hormon yetmezliği olarak bilinirken, türüne göre de farklı tedavi tipleri gerektirmektedir.
Hipotalamus’un bozulmasına, aşırı yağlı besinler tüketmek ve bu besinleri sonradan azaltsanız ya da bıraksanız da sebep olmaktadır. böylelikle de vücudunuzun enerji alma dengesi bozulacaktır. Bu bozukluk sizin aşırı kilo alma ve obezite olmanıza kadar gidebilir.
Uyku düzeninde yaşanılan bozukluklar, uyku kalitenizi etkileyen problemler, yitip içmenizden vücudunuzun bağışıklık sistemine kadar birçok alanı etkilemektedir. Daha sık ve fazla yemenize, sürekli doygunluk hissinizin azalmasına neden olmaktadır.
Vücudun durağan metabolizma hızını troid rahatsızlığı düşürmektedir ve çok daha az enerji tüketen azalan metabolizma kilo alımını mecburi hale getirecektir. Bu durumdan tek başınıza kurtulamayacağınız için bir uzmandan destek alarak tedavi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tuz ve suyun vücut içerisinde tutulmasından dolayı kilolarınız sürekli devam edecektir.
Genetiğimizde bulunan kodlar da hastalık denmese de kilo almamıza belli bir oranda karar vermektedir. Tüm bu seçenekler göz önünde bulundurularak alınan her kilonun ciddi bir rahatsızlık ya da başarısızlık olmayacağı düşünülmelidir.