Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kesin Sonuç İçin Erken Hiv Tedavisi

Etkin ve maliyetli bir yol olan antiretroviral ilaç tedavisi ile, HIV bulaşan ve erken aşamada bulunan kişiler, HIV şüphesi olan kişiler ve bulaşma ihtimali olanların umutlandıracak gelişmeler sürüyor.

Hindistan ve Güney Afrika’da bu kişilerde en etkili tedavi şekli olarak bu ilaçlar ortaya konmuş ve etkileri kanıtlanmıştır. HIV, AIDS’e neden olan virüs. Bu ilaçlar ise en etkili tedavi yöntemi.

%93 oranında tedaviyi ertelemiş kişilerde ve erken aşamadaki AIDS hastalarında bu ilaçlar %87 oranında başarılı olmuştur. Tüberkülozla birlikte yürütülen çalışmalar bu ülkelerde maliyeti dolayısıyla fazla uygulanamamaktadır.

Daha az hastalığa yakalanma oranı ve daha azalan ölüm oranları da tüm dünyaya umut ışığı olmuştur. Sağlıklı yaşam yatırımlarında HIV enfeksiyonuyla mücadeleye mutlaka yer verilmelidir.

Dünyanın önemli ülkelerinde bu hastalıkla mücadelede uluslar arası çabalar öne çıkmakta. İnsanların bilinçli olması, şüpheli cinsel ilişkiden uzak durması, iyi korunması ve erken tedaviye gitmesi şart.