Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kepeğe Bitkisel Çözüm-Saç Kepeği Nasıl Geçer?

kepek neden olur

kepek neden olur

Kepek saç derisinin kuruması ve pul pul dökülmesi ile sonuçlanan bir cilt sorunudur. Piyasada pek çok kepek şampuanı ve kepek serumu olsa da kimyasal içeriklere sahip olan bu ürünler cilde uzun vadede zarar verebilirler. Bu nedenle kepek sorununu gidermek için daha sağlıklı bir yol olan bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Kepeğe neden olan etkenler nelerdir?

Saç derisi sürekli deri hücresi oluşturan bir yapıya sahiptir. Ölen deri hücrelerinin yerine yenisi gelir ve ölen deri hücreleri de pul pul dökülmeye neden olarak kepeklenme sorununu oluşturur. Bu da saçta kepeklenme neden olur sorusunun yanıtını teşkil eder.

Kuru Cilt: Eğer kuru bir cilde sahipseniz, kepeklenme sorununu daha sık yaşayabilirsiniz. Özellikle çevresel faktörlerin tetiklediği kepek sorunu kışın kuruyan ciltlerde daha çok görülür.

Saçları çok sık yıkamak: Eğer saçlarınızı her gün yıkarsanız kepek oluşumuna neden olabilirsiniz. Çünkü kullanılan şampuanlar cildi kurutarak ölü hücrelerin dökülmesine neden olur. Saç diplerinizin nemini koruması için saçlarınızı 2 ya da 3 günde bir kremli şampuanlar ile yıkamalısınız.

Cilt Hastalıkları: Cilt hastalıkları da kepek oluşumuna neden olabilmektedir. Sedef, egzama, mantar, seboreik dermatit gibi bazı cilt hastalıklarının sonucunda etkilenen saç derisi dökülerek kepeklenme oluşturabilir.

Kepeğe ne iyi gelir?

Sağlıklı ve dengeli bir diyet var programı ile kepeklenmenin önüne geçebilirsiniz. Bunun için çinko, omega-3 yağ asitleri ve B vitaminleri açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

• Çinko açısından zengin besinler: Kümes hayvanları, fındık, fasulye, kepekli ve normal tahıllar, süt ürünleri, yengeç, ıstakoz ve kırmızı et.

• Omega 3 yağ asidi açısından zengin besinler: Somon balığı, ceviz, brokoli, keten tohumu, ıspanak, kanola yağı, böbrek, fasulye, karnabahar, kivi ve üzüm yaprakları.

• B vitamini açısından zengin besinler: Yumurta, baklagiller, lahana, balık, tatlı patates, kepekli tahıllar ve süt.

Stres kepeğe neden olurmu?

 Stres deri hastalıklarını tetikleyen bir etkendir. Stresten uzak durmak için meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga gibi stres yönetimi tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Saç kepeklerine karşı bitkisel çözümler 

Kepeğe karşı kullanılan bir çok doğal tedavi seçeneği arasında kepeğe karşı en etkili çözüm yollarını sizler için derledik. Elbette bitkisel çözümler kesinlikle kepeğe karşı etkili şampuanlar ve sabunlara alternatif teşkil etmiyor. Kepeğe karşı etkili şampuanlar ile birlikte kullanılırsa kepek sorununa kalıcı ve kesin çözüm olabilirler.

Yoğurt Maskesi ile Kepek Tedavisi

İhtiyacınız olanlar:

• Şampuan

• Su

• Yoğurt

Banyo sırasında saçınızı şampuanladıktan sonra durulayın ve yoğurdu saç derinize uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. İsterseniz şampuanla bir kez daha yıkayabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Aspirin Kürü

İhtiyacınız olanlar:

• Şampuan

• Su

• İki adet aspirin

Aspirinleri iyice ezerek ince bir toz haline getirin. Bir kase içine şampuanı döktükten sonra ezilmiş aspirinleri ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı yıkarken aspirin ve şampuan karışımını kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi Kepeğe iyi Gelirmi?

İhtiyacınız olanlar:

• Sirke

• Soğuk su

• Şampuan

• Su (durulama için)

Saçınızı şampuanlayın ve su ile iyice durulayın. Soğuk su ile elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak 20 dakika kadar bekleyin ve ardından saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Hindistan cevizi yağı ile bitkisel kepek önleyici şampuan yapımı

Avuç içinize küçük bir miktar Hindistan cevizi yağı alarak saç derisine uygulayın. Parmaklarınızla iyice masaj yaparak yağın cilt tarafından emilmesini sağlayın. Kuruduğunu hissettiğinizde bir miktar daha Hindistan cevizi yağı alarak aynı işlemi uygulayın. Saçlarınızı hemen yıkamayın. Eğer gece uygulayıp sabaha kadar beklerseniz daha etkili sonuç alırsınız. Bu işlemi haftada en az 2 kere uygulayabilirsiniz. Daha sık uygularsanız saçlarınızın fazla yağlanmasına neden olabilirsiniz.

Saç kepeğini önlemenin tek yolu saç derisinin nemli tutulması ve kurumaya neden olan dış etkenlere karşı saç derisini korumaktır. Saç derinizde kuru ve gerilme hissederseniz bu bitkisel çözümleri kepek oluşumu başlamadan da uygulayabilirsiniz.