Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kemik Sağlığınız İçin Beslenme Önerileri

Çocukluk çağında kemiklerimizi korumaya başlamalıyız. Gençlik ve yetişkinlikten itibaren kemik yapımız zayıflamaya başlar. Kemik sağlığı için sağlıklı beslenme önerilerine bakalım.

Kalsiyum, güçlü kemiklerin yapı taşıdır. Süt içmek 50 yaşına kadar çok önemlidir. Günde 1000 mg tüketilmelidir. Yoğurt ve peynir de diğer kalsiyum aracılarıdır. Laktoz alerjiniz varsa laktozsuz da tüketebilirsiniz. Yeşil sebzeler de kalsiyum deposudur. Lahana, şalgam, ıspanak gibi gıdaları tüketin.

Mineral dengeli bir beslenmeyi benimseyin. Kahvaltıda portakal suyu ve tam tahıllı ürünler tüketin. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda bacaklardaki zayıflama ve kemik kırılmalarına karşı soyalı gıdalar tüketilmelidir. Bu izoflavon içeren soyalı gıdalar kemik yoğunluğunu güçlendiren kimyasallar içerir.

Kuruyemiş ve keten tohumu da diğer seçenektir. Ceviz, fındık, fıstık, badem ve keten tohumu protein, kalsiyum ve omega 3 içerir. Kemik yapısını destekler. Güneş ışığından da yeterince faydalanmak gerekir. D vitamini vücuda girmeden kalsiyum emilemez.

Bu nedenle D vitamini de almamız gerekir. Günde 10 dakika da olsa gün ışığından faydalanın. Ağırlık egzersizleri de kemik yoğunluğunu artırır. Kaslardaki gerilim ile kemikler kuvvetlenir, tempolu yürüyüş, dans, tenis ve yoga yapılabilir.