Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kekemelik Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kekemelik, konuşmanın akıcılığının yitirilmesi şeklinde ifade edilen bir dil ve konuşma bozukluğudur. Daha ziyade erken çocukluk dönemine tekabül eden 2 ila 6 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Ancak pek nadir de olsa okul çağı dönemi çocuklarında ve yetişkinlerde de rastlanabilmektedir.

Nedenleri:
Yapılan araştırmalar incelendiğinde kekemeliğin birden çok nedeni olduğu ifade edilmektedir. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:
• Genetik Faktörler: Tüm hastalıkların en temel nedeni olarak bilinen kalıtım, kekemelik üzerinde de etkili bir faktördür.

• Geçmişte Yaşanmış Olan Travma ve Korkular: Geçmişte yaşanan yangın, deprem, ameliyat gibi olaylar ya da hayvan korkusu kekemeliğe neden olabilir.

• Ayrılık ve Ölüm: Anne ve babanın boşanması, aile aileden birinin ya da çok sevilen bir hayvanın vefatı…

• Baskıcı Tutum: Anne babanın aşırı otoriter ve baskıcı tutumu, sık sık şiddet uygulaması da çocukta kekemeliğe neden olabilmektedir.

Kekemeliğin Tedavisi:
Kekemelik, psikolojik kökenlere bağlı bir rahatsızlık olduğundan dolayı tedavideki temel amaç bu problemleri saptamak ve tedavide buna göre bir seyir izlemektir. Bu süreçte anne ve babalar çok sabırlı ve dirayetli olmalı, çocuklarına destek çıkmalıdırlar.