Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kas-İskelet Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Kas-iskelet sistemi ağrıları, kemik, kas, bağ, tendon ve sinirleri etkiler.

Kronik yani uzun süreli de akut yani geçici de olabilir. Genel ya da bölgesel görülebilir. Alt sırt bölgesi ve bel en sık görülen ağrı türüdür. Diğer yaygın tipleri, tendinit, miyalji, kas ağrısı ve basınç kırıklarıdır. Yaralanma ve kazayla oluşabilir. Araba kazası, düşme, kırılma, burkulma, çıkıklar nedeniyle görülebilir. Ağrılar kas ve iskelet sisteminde %33 oranında görülen bir durumdur.

Kötü duruş ve oturuş pozisyonları da neden olmaktadır. Uzun süreli sabit duruş tehlikelidir. Hareket etmeye bağlı ağrı, vücutta sertlik ve ağrı, kaslarda çekilme hissi, yorgunluk, uyku bozuklukları, kas seğirmesi, kaslarda yanma hissi ana belirtileridir. Kemik ağrısı delicidir ve hissizlik görülür. Kırık, yaralanma ya da tümöre bağlı olarak görülür.

Kas zayıflar kan akışı yavaşlar ve soğur. Kas spazmları ve kramplarla seyreder. Tendon ağrıları bağlarda burkulmadan kaynaklanır. Fibromiyalji ve eklem ağrıları, romatizmalı, şiddetli, iltihabi ve şişebilen türlerdir. Tünel sendromları, karpal tünel sendromu , Kübital tünel sendromu , tarsal tünel sendromu olarak sıralanabilir. Fizik tedavi, mesleki terapiler, atel ve alçı ile istirahat ve hareketsizlik, sıcak soğuk terapisi, gevşeme ve biofeedback, akupunktur, ilaç ve iğne, güçlendirme egzersizleri, germe ve masaj tedavileri mümkündür.