Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Karpal Tünel Sendromu Ve Ağrı Yönetimi

KTS, el, bilek ve tüm üst vücut ekstremitelerini kapsayan bir sendromdur.

Bilek kemiklerini örten tranvres karpal ligaman tarafından oluşan dar bir kanaldır. Parmak ve baş parmak sinirleri ile tendonlar arasından geçer. Diğer parmaklara sırayla bu sinir uzanır. Parmak tabanındaki kaslara da güç sağlayan bir kanaldır. Buradaki bir sinir yapışması ya da sıkışması bu rahatsızlığa neden olur. Geceleri uyuşma, karıncalanma, parmaklarda ağrı ile seyreder.

El sallama gibi semptom azaltıcı hareketler denenebilir. Ev işlerinde, günlük rutinde ve araba kullanırken durumunuz kötüleşirse yaptığınız işi bırakın. Nedenleri; tendon etrafında şişme ve enflamasyon, hamilelik gibi dönemlerde sıvı tutulması, blek kırık ve çıkığı, dejeneratif ve romatizmal arterit, hipotiroid, diyabet, tümör, anormal anatomidir.

Belirtileri görünce gecikmeden doktora gidin. Bilek fleksiyon testi, röntgen vb taramalar, EMG ölçümü ile teşhis edilir. Bileğimizi rahat kullanmalı ve zorlamamalıyız. Bileğimizi uyurken de araba sürerken de her zaman düz kullanmalıyız. Sert ve zor egzersizlerden kaçının. Karpal tünel sendromu yaşa bakmaz, gençte yaşlıda görülebilir. Sadece ağır işçiler ve ofis çalışanlarında da görülmez. Bilgisayarı sürekli ara vermeden kullanmayın.